Kategorie

Kontakt

2e plus s.r.o.
Trabantská 270
190 15 Praha 9
+420 281 917 430
info@2e-kompresory.cz

Jak vybrat kompresor

 Jak se mám rozhodnout při koupi kompresoru?
Nejprve se musíte rozhodnout kam chcete kompresor umístit t.j. jaký hluk může mít. Dále je potřeba vědět jaký má mít výkon t.j. jaké množství stl. vzduchu potřebujete za jednotku času a dále jaký pracovní tlak potřebujete. Dále je potřeba vědět jaký odběr bude zda přibližně stále stejný nebo hodně kolísavý. Při stále stejném odběru Vám postačuje menší vzdušník, při kolísavém odběru je lepší větší vzdušník. Důležité je také vědět jakou kvalitu vzduchu potřebujete t.j. zda je nutné umístit za kompresor filtraci příp. sušičku stl. vzduchu.Spotřebič, který potřebuje stlačený vzduchu by měl mít definovanou požadovanou kvalitu stl. vzduchu, ta je daná množstvím a velikostí mechanických nečistot a olejových zbytků a relativní vlhkostí t.j. rosným bodem.
 Jaký kompresor si mám koupit do menší výrobní dílny?
Při volbě kompresoru do menší dílny je nutné zvážit jak často ho budu používat a jak dlouho případně bude pracovat. Pokud nebude pracovat celou směnu je vhodnější pístový kompresor, je odolnější pro občasné použití, nevadí mu změna teplot. Pokud se rozhodnete pro pístový je nutné zvolit kompresor s řemenovým převodem, který má otáčky kolem 1000 1/min. Vysokootáčkové kompresory s přímým náhonem jsou vhodné pro občasné použití spíše pro domácí dílnu tzv.hobby. Pokud potřebujete vyšší kvalitu vzduchu je vhodné za kompresor umístit potřebnou filtraci příp. kondenzační sušičku. Šroubový kompresor zvolit pouze při větším denním vytížení např cca 6 hodin.
 Co je to bezolejový kompresor?
Bezolejový kompresor je kompresor, který při stlačování nepoužívá v pracovním prostoru pro chlazení a těsnění olej.Bezolejové kompresory se vyrábějí pístové, spirálové a šroubové. Pístové kompresory mají speciální pístní kroužky z teflonu nebo uhlíku, které těsní prostor mez pístem a válcem. Jelikož vzniká při stlačování teplo a to zde není odváděno olejem, používají se pro nižší tlaky a výkony, bývají i vícestupńové. Spirálové a šroubové bezmazné kompresory se používají pro speciální aplikace, kde musí být vzduch bez jakéhokoliv oleje. Cena těchto kompresorů je podstatně vyšší než olejových proto je nutné vždy řádně zvážit zda musíme použít bezmazný kompresor.
 Co je nutné zvážit při volbě kompresoru?
Při volbě kompresoru je nutné nejprve zvážit:
  • jeho použití t.j. k čemu ho budeme používat,
  • jak často ho budeme používat,
  • zda ho budeme převážet,
  • jaký potřebujeme pracovní tlak,
  • jaký výkon t.j. množství stlačeného vzduchu za jednotku času,
  • jakou kvalitu stl. vzduchu potřebujeme,
  • jakou hlučnost by měl mít,
  • jak velký zásobník - vzdušník zvolit dle četnosti použití.

 

Pokud jste nenašli odpověď na Váš problém, napište nám