Kategorie

Kontakt

2e plus s.r.o.
Trabantská 270
190 15 Praha 9
+420 281 917 430
info@2e-kompresory.cz

Oleje do kompresorů

 Jaký mám použít správný olej pro pístový kompresor?
Pro pístové kompresory je nutné použít olej s vlastnostmi pro pístové kompresory. Běžně se používá minerální olej, ale do náročnějších provozů je možné použít polosyntetický či syntetický olej.
Nikdy nepoužívejte do pístových kompresorů olej pro pneumatická nářadí, šroubové kompresory a už vůbec ne oleje do spalovacích motorů. Při použití nevhodného oleje se snižuje životnost bloku kompresoru a může dojít k úplnému zadření pístu.
 Jaký mám použít správný olej pro šroubový kompresor?
Pro šroubové kompresory je nutné použít olej s vlastnostmi pro šroubové kompresory. Běžně se používá minerální olej, ale do náročnějších provozů je možné použít polosyntetický či syntetický olej. Při záměně typu oleje je nutné provést nejdříve proplach a až poté doplnit nový typ oleje. Nikdy nepoužívejte do šroubových kompresorů olej pro pneumatická nářadí, pístové kompresory a už vůbec ne oleje do spalovacích motorů. Při použití nevhodného oleje se snižuje životnost bloku kompresoru a může dojít k úplnému zadření šroubu kompresoru.
 Jak se maže pístový kompresor?
Pístový kompresor je mazán vstřikem oleje do prostoru válců.
 Proč se ztrácí olej z pístového kompresoru?
Ke ztrátě oleje z pístového kompresoru dochází při opotřebení pístních kroužků, kdy se dostává větší množství oleje do stlačeného vzduchu a tím odchází z kompresoru. Tomu se dá samozřejmě předcházet a to především pravidelným servisem kompresoru, který obsahuje kontrolu účinnosti kompresoru.
Proto my doporučujeme pravidelnou kontrolu pístového kompresoru dle manuálu od výrobce a je to většinou alespoň 1x ročně.
 Jakou viskozitu má olej pro šroubové kompresory?
Při běžném provozu šroubového kompresoru se používají oleje s viskozitou 46 mm2/s, dle provozních podmínek je možné zvolit olej s viskozitou 68 mm2/s nebo 32 mm2/s. Pokud kompresor pracuje při vyšších teplotách doporučujeme použít olej s viskozitou 68 mm2/s naopak při nižších teplotách, kolem 0° C, doporučujeme použít olej s viskozitou 32 mm2/s.
 Jak často mám měnit olej u pístového kompresoru?
Výměna oleje u pístového kompresoru je závislá na počtu naběhaných mth, při běžném jednosměnném nebo dvousměnném provozu doporučujeme výměnu 1x ročně.
 Jak často mám měnit olej u šroubového kompresoru?
Výměna oleje u šroubového kompresoru je závislá na počtu naběhaných mth, standardně se olej vyměňuje při každém pravidelném servisu kompresoru tzn. po 3000-4000 mth, resp. min. 1x ročně. Vše se odvíjí od náročnosti provozu a teplotě v kompresorové stanici.

 

Pokud jste nenašli odpověď na Váš problém, napište nám